Světelné rampouchy a krápníky a LED rampouchy

Typy světelných rampouchů či krápníků
Světelné rampouchy patří bezesporu mezi základní prvky vánočního osvětlení měst, obcí, ale i rodinných domů a veřejných budov. 

Jak si vybrat LED rampouchy, na co si dát pozor při výběru, jaké jsou novinky a nejlepší rampouchy pro vánoční výzdobu? To vše se dozvíte na následujících řádkách.

Základní rozdělení LED rampouchů je na dva typy. Jednak existují LED světelné rampouchy, někdy se jím říká světelné závěsy. Jsou to vlastně svítící řetězy, ze kterých dolů splývají další osvětlená vlákna s LED diodami. Tento typ rampouchů se hodí na ozdobení všech možných typů budov, na rodinné domy, radnice, domečky a stánky na vánočních trzích, skvělé jsou na venkovní výzdobu hotelů, obchodních center i firem. Použitím LED světelných rampouchů vytvoříte dojem zasněžené zimy, varianty s problikáváním umocňují dojem blyštícího se sněhu.

Druhý typ jsou rampouchy s efektem padajícího světla, někdy se jim říká také rampouchy s efektem padajícího sněhu. Zde se jedná o sadu nebo jeden kus rampouchu, který se používá zejména na zdobení venkovních jehličnatých i listnatých stromů.  Detaily
o těchto rampouchách naleznete v našem dalším článku.

 

Kam se hodí LED světelné rampouchy?

Nejčastěji se instalují po obvodu jakékoli budovy, na štít střechy, na balkóny, různá zábradlí, lze je použít i jako převěs ulice.

Druhy světelných rampouchů

Na menší budovy, zábradlí a rodinné domy se hodí rampouchy o délce 50 cm. Delší varianta, 70 – 80 cm rampouchy, je vhodná do větších výšek, například na již zmiňované hotely, obchodní centra nebo ozdobení radnice.

 

Provedení LED světelných rampouchů
Existují 3 barevné varianty, rampouchy v teplé bílé, která vytváří dojem spíše hřejivého světla, ve studené bílé – jasné, zářivé a zimní a modré. Jemným třpytem se vyznačují rampouchy s tzv. flash efektem, což znamená, že část diod jemně problikává. Flash efekt najdeme jen u dlouhé (70 – 80 cm) varianty rampouchů.

Délka řetězu s rampouchy se liší dle výrobce, rampouchy MAXILEB-LED se prodávají ve 4metrových sekcích, které lze rozdělit na metrové části.  HIGH PROFI rampouchy se prodávají v délce 2 metry. Rampouchy MAXILEB-LED a HIGH PROFI nelze vzájemně kombinovat, nicméně oba systémy jsou jinak velmi flexibilní.

 

Příslušenství k LED rampouchům

Pro snadnou instalaci existuje široká škála příslušenství ke světelným rampouchům. Díky tomu stačí jeden napájecí kabel (a standardní zásuvka 230 V) pro osvícení celé budovy i přilehlých stromů nebo dalších objektů. Promyšleným systém konektorů (rozboček a propojů) a prodlužovacích kabelů lze snadno vytvořit např. propojení na další části střechy, odbočky na okna, na sešikmeninách lze zkombinovat se svítícím řetězem a dále pokračovat rampouchy.

 

Doporučení

Navzdory pestrým možnostem použití se světelné rampouchy nehodí na zdobení stromů. Zde je mnohem lepší kombinace rampouchů s efektem padajícího světla a světelných řetězů, nebo třeba LED girlandy nebo efektové hvězdy Stelly, které strom doslova rozzáří.

 

Odolnost

Námi nabízené LED světelné rampouchy mají dlouhou životnost, podle našich zkušeností až 10 let. Je to dáno způsobem jejich provedení, vodiče, na kterých jsou svítící diody umístěné jsou vyrobeny z pryže, takže lépe odolávají povětrnostním vlivům a mohou na budově zůstat nainstalované po celý rok. Oproti tomu běžně dostupné rampouchy na PVC vodičích tak dlouhou životnost nemají a zpravidla po pár sezónách je potřeba je nahradit.

  

Rodinné domy

Tento typ rampouchů je ideální pro instalaci na rodinné domy. Stačí jedna zásuvka a pomocí modulárního systému osvítíte celou střechu, můžete ozdobit okna i stromy na zahradě. Navíc po prvotní instalaci není třeba se o rampouchy již dále starat, pouze je v adventním čase zapojit a vnímat vánoční atmosféru ve vlastní ulici. Pokud máte střechu sešikmenou, nebo chcete jen lehce orámovat okna, můžete rampouchy zkombinovat se svítícími řetězy (které jsou vhodné i na stromy). Zde je třeba brát v potaz, že 5m řetěz při instalaci vystačí zhruba na 2 metry délky střechy. Je to z toho důvodu, že řetěz není dobré úplně natahovat, ale spíše instalovat zahuštěně.